Top 5 zastosowań arniki: jak ją stosować, jej zalety i dlaczego jej potrzebujesz!

Top 5 zastosowań arniki: jak ją stosować, jej zalety i dlaczego jej potrzebujesz!

Niewiele jest roślin leczniczych tak korzystnych i wszechstronnych jak arnika. Ta odporna mała roślina pochodzi z górskich regionów Europy, Azji i Ameryki Północnej, ale obecnie można ją znaleźć w wielu ogrodach, ogrodach naturalnych, a nawet niektórych podwórkach. Arnika zawiera związki aktywne, takie jak flawonoidy (przeciwzapalna luteolina), kwas seskwiterpenowy erukowy (pobudzający krążenie krwi), karotenoidy (luteina i beta karoten), a także olejki eteryczne. Każdy z tych składników ma inne zastosowanie i działanie na organizm.

Arnika na siniaki i obrzęki

Arnika jest szczególnie skuteczna w leczeniu siniaków, zwichnięć, naciągnięć i urazów stawów. Jeśli właśnie się skaleczyłeś i masz siniaki, możesz zastosować arnikę na dotknięte miejsce. Aktywne składniki arniki pomogą zmniejszyć wygląd siniaków i przyspieszyć proces gojenia. Arnika może zmniejszyć obrzęk związany z siniakami i urazami, ułatwiając poruszanie się i zmniejszając ból w tym procesie.

Najprostszym sposobem użycia arniki na siniaki jest zrobienie z niej balsamu lub kremu. Jeśli nie chcesz robić własnego produktu z arniki, możesz kupić żel z arniki w większości sklepów z lekami.

Arnika na sztywne i obolałe mięśnie

Arnika może być stosowana do tymczasowego łagodzenia bólu mięśni, zwichnięć i szczepów. Może być również stosowana w przypadku przewlekłego bólu stawów i skurczów mięśni. W celu leczenia problemów związanych z mięśniami, można zmieszać arnikę z jakimś olejem i nałożyć na dotknięty obszar. Alternatywnie można zrobić balsam lub krem z arniki i oleju (olej kokosowy, wosk pszczeli i arnika to dobre połączenie).

Aby leczyć bóle stawów, można zastosować arnikę miejscowo lub użyć jej w mieszance olejowej. Można również przyjmować arnikę wewnętrznie w postaci nalewki lub herbaty.

Arnika na bolące stawy

Arnika może być stosowana w celu zmniejszenia bólu i obrzęku stawów. Zioło jest szczególnie skuteczne w leczeniu zapalenia stawów, zwichnięć i szczepów. Możesz zastosować arnikę miejscowo na stawy w dotkniętych obszarach, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Arnika może być również stosowany w kąpieli, aby pomóc w leczeniu bólu stawów.

Aby zmniejszyć ból stawów, można zrobić naparowany olej z arniki i zastosować go miejscowo do dotkniętego stawu. Można również zrobić balsam z arniki, który może być stosowany na stawy.

Arnika na zapalenie i ból

Arnika może pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból, który jest spowodowany urazem, kontuzją lub nadmiernym wysiłkiem. Można ją stosować miejscowo lub przyjmować wewnętrznie w postaci herbaty lub nalewki. Możesz zmieszać arnikę z olejem i zastosować ją na dotknięte obszary, aby pomóc w bólu i obrzęku.

Do użytku wewnętrznego, można umieścić kwiaty arniki w torebce herbaty lub zrobić nalewkę z nimi. Możesz również dodać olej z arniki, aby stworzyć miejscowy balsam przeciwbólowy.

Arnika dla skóry

Arnika może być stosowana w wielu kwestiach związanych ze skórą. Zioło może pomóc w leczeniu ran, siniaków, oparzeń i pęcherzy, a także zmniejszyć wygląd rozstępów, blizn i obrzęków. Arnika jest stosowana, aby skrócić czas gojenia się ran, przyspieszyć proces gojenia się siniaków i pomóc złagodzić ból z nimi związany. Może również pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów, blizn i innych problemów skórnych.

Z arniki można sporządzić olej lub balsam, który należy stosować w miejscach dotkniętych chorobą. Można również zrobić nalewkę i zastosować ją na skórę.

Jak stosować arnikę: ile, kiedy i gdzie?

Arnika może być przyjmowana wewnętrznie i zewnętrznie (więcej szczegółów znajdziesz na tej stronie). Zewnętrznie arnikę można stosować w postaci kremu, balsamu lub olejku do infuzji. Wewnętrznie, arnikę można spożywać w postaci herbaty lub nalewki.

Zaleca się przyjmowanie arniki przy pierwszych oznakach bólu, zasinienia lub obrzęku. Zioło jest najbardziej skuteczne, gdy jest stosowane jak najszybciej.

Zewnętrznie arnikę można stosować dwa razy dziennie, ale nie należy jej stosować na otwarte rany. Arnika może być również stosowana na stawy, aby pomóc zmniejszyć ból stawów. Wewnętrznie, arnika powinna być spożywana w umiarkowanych dawkach, ale w razie potrzeby może być przyjmowana częściej.