Jak badać przewodność cieczy?

Chemia to jedna wielka branża, która ma przed człowiekiem ogrom tajemnic. Takich, które na bieżąco są badane przez różnego rodzaju osoby. Na szczęście prowadzeniem badań zajmują się laboratoria, dzięki czemu ujawnienie takich tajemnic nie stanowi problemu. Część z nich odnosi się do cieczy. Jak bada się przewodność cieczy? W jakim celu się to wykonuje? W badaniach wykorzystuje się konduktometry – specjalistyczny sprzęt dostępny w wybranych sklepach.

Przewodność elektrolityczna

Konduktometry można zaliczyć do urządzeń, jakie wykorzystywane są do badania przewodności elektrolitycznej. Jest to parametr, który mówi o tym, czy ciecz (np. woda) jest w stanie przewodzić prąd elektryczny. Na podstawie pomiarów, jakie wykonywane są przy tego typu urządzeniach, można powiedzieć, z jaką ilością zanieczyszczeń nieorganicznych ma się do czynienia. Brzmieć może to skomplikowanie, ale to właśnie z takimi urządzeniami ma się w różnego rodzaju placówkach laboratoryjnych. Dlaczego bada się takie zanieczyszczenia? Ponieważ pozwoli to na ustalenie ilości jonów, jakie będą w stanie przewodzić prąd. Tych, które znajdują się w cieczy.

konduktometr

Szerokie zastosowanie konduktometrów

Jak na razie dużo mówiło się o wodzie. Dzięki zastosowaniu konduktometrów można m.in. powiedzieć, że woda morska, gdzie ma się do czynienia z dużym zasoleniem, jest doskonałym przewodnikiem. Jednak nie tylko w tym przypadku użytkowane są konduktometry. Są to też urządzenia, jakie wykorzystywane są w branży kosmetycznej i chemicznej. Korzysta z nich także wiele osób w przemyśle spożywczym, jak również w trakcie prac w oczyszczalniach ścieków.