Młynki laboratoryjne – cechy urządzeń

Młynki laboratoryjne – cechy urządzeń

Młynek laboratoryjny ma dobrą szczelność, niski poziom hałasu i niezawodne działanie. Jest łatwy w obsłudze. Młyn prętowy może być stosowany zarówno do mielenia na mokro jak i na sucho. Młyn prętowy może być również używany jako mieszalnik.

Młynek laboratoryjny – zastosowanie urządzenia

Młynki laboratoryjne służą do rozdrabniania na sucho i mokro próbek materiałów w laboratorium lub w małych zakładach. Mogą być również używane do symulacji mielenia różnych materiałów w przemysłowych młynach kulowych na mokro lub sucho, lub do przygotowywania małych partii materiału. Ważne jest, aby twardość mielonego materiału nie przekraczała twardości mielnika i ścianek bębna.

Młyn laboratoryjny – Zasada działania

Młynek laboratoryjny stanowi ramę spawaną z profilu stalowego i malowaną farbą proszkową, na ramie zamontowane są dwa wały pokryte specjalną gumą żaroodporną, jeden z wałów jest wałem napędowym, który przekazuje ruch obrotowy na bęben mielący.

młynek laboratoryjny

Odległość między wałami może być dostosowana do średnicy bębna mielącego. Podkładki oporowe są przymocowane do jednego z wałów, aby zapobiec ruchowi osiowemu, gdy bęben się obraca. Ponadto, przed rozpoczęciem procesu mielenia zaleca się ustawienie napędu młyna laboratoryjnego w jednej linii z podłogą. W tym celu napęd młyna jest wyposażony w regulowane nóżki.

W celu rozdrobnienia materiału w bębnie umieszczane są mielniki w postaci  kulek ze stali nierdzewnej. Średnica kuli i liczba kul są obliczane na podstawie objętości bębna. Bęben jest wypełniony mielnikiem, produktem, który ma być zmielony i/lub cieczą, która ma być zmielona, bezpośrednio do bębna, który jest zamocowany w pozycji pionowej, a następnie zamknięty pokrywą.