Więcej niż to konieczne – suplementy dla kobiet w ciąży

Więcej niż to konieczne – suplementy dla kobiet w ciąży

Spożycie suplementów diety należy zawsze omówić z lekarzem i wyjaśnić, dla których witamin i minerałów konieczne jest dodatkowe zaopatrzenie w suplementy diety. Często drogie preparaty zawierające witaminy dla kobiet w ciąży są agresywnie reklamowane w gabinetach lekarskich i aptekach. Należy wybierać preparaty dostosowane do potrzeb – które niekoniecznie muszą być drogie – i dokładnie analizować ich skład.

Oferowane suplementy diety a rzeczywiste potrzeby kobiet w ciąży

Różnorodność dodatków w suplementach diety znajduje odzwierciedlenie cenie produktów. Producenci często sugerują kobietom w ciąży, że potrzebują dużo dodatkowych składników odżywczych dla siebie i swojego dziecka.

Zwiększone zapotrzebowanie na energię w drugim lub trzecim trymestrze ciąży w zasadzie oznacza, że ​​kobiety w ciąży spożywają więcej jedzenia. Wiąże się to również z większą podażą witamin i minerałów. W rzeczywistości dodatkowe zapotrzebowanie na witaminy dla kobiet w ciąży można w większości pokryć normalną dietą. Konsumenci zazwyczaj nie odnoszą żadnych dodatkowych korzyści z dodatków, a wręcz przeciwnie — zazwyczaj płacą za niepotrzebne dodatkowe witaminy.

Cena produktów zawierających więcej składników jest zwykle wyższa. Biorąc pod uwagę ogromny przedział cenowy, warto dokonać dokładnego porównania preparatów witaminowych.

Czym właściwie są witaminy?

Witaminy są niezbędnymi substancjami, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć i dlatego muszą być przyjmowane wraz z pożywieniem. Dzielą się na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. Aby móc przyswajać witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, nasz organizm potrzebuje również kwasów tłuszczowych, które możemy przyswoić z pożywienia.

Jakie witaminy są szczególnie ważne w czasie ciąży?

W trosce o siebie i swoje dziecko, przyszła mama musi zadbać w czasie ciąży o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy. Niezbędne są tu witaminy z grupy B, witaminy C i D oraz kwas foliowy, jod i żelazo, które mają największy wpływ na rozwój i zdrowie nienarodzonego dziecka.

Zdrowe odżywianie w czasie ciąży

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze podczas ciąży jest znacznie wyższe. Aby uniknąć niepotrzebnego, a nawet niebezpiecznego przyrostu masy ciała, najlepiej wybierać pokarmy o wysokiej zawartości składników odżywczych. Obejmują one:

  • Świeże owoce, zwłaszcza owoce cytrusowe,
  • Warzywa takie jak pomidory, szpinak, czerwona fasola, czerwona papryka, brokuły, koper włoski,
  • Chude produkty mleczne,
  • Produkty pełnoziarniste,
  • Ryby i owoce morza,
  • Kiełki pszenicy,
  • Soja,
  • Ziemniaki,
  • Drób,
  • Zielona herbata.

Odpowiednie witaminy dla kobiet w ciąży można kupić w aptece jako suplement diety – zaleca się jednak jak największe pozyskiwanie witamin z naturalnych źródeł.