Przyczyny i objawy niedoboru cynku

Przyczyny i objawy niedoboru cynku

Cynk jest pierwiastkiem istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a jego niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.

Przyczyny niedoboru cynku

Osoby odżywiające się w prawidłowy sposób nie powinny doświadczyć niedoboru tego pierwiastka. Jednak w chwili, gdy obniża się jego stężenie wskutek, np: spożywania mocno przetworzonej żywności, aktywności fizycznej czy stosowania używek, zwiększa się automatycznie jego zapotrzebowanie w organizmie. Niedobór cynku może wystąpić również u osób starszych oraz kobiet karmiących piersią. Osoby cierpiące na zaburzenia wchłaniania z jelit czy uszkodzenie nerek także mogą być narażone na jego niedobór.

Objawy niedoboru cynku

Objawy niedoboru cynku są z reguły bardzo charakterystyczne i zaliczamy do nich:
– wypadanie włosów
– wzrost ciśnienia
– zmiany skórne
– zaburzenia smaku i węchu
– brak apetytu
– biegunkę
– niedokrwistość
– apatię lub stany depresyjne
– białe plamki na paznokciach

W chwili, gdy już wiemy, że powinniśmy zacząć suplementację tego pierwiastka, zastanawiamy się, jaki cynk najbardziej przyswajalny będzie dla organizmu najlepszy (https://swiatsupli.pl/blog/ktora-forma-cynku-jest-najlepiej-przyswajalna/). Jeżeli chcemy szybko uzupełnić jego niedobór, warto poszukać preparatów takich jak: 100% chelatu aminokwasowego lub pikolinian cynku.