Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Jaki jest prawidłowy poziom cukru we krwi?

Obecnie coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Jest to spowodowane przede wszystkim prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Takie osoby powinny koniecznie regularnie kontrolować swój poziom cukru. Jak to zrobic o czym należy pamiętać?

Jak zbadać prawidłowy poziom cukru?

Otóż do tego niezbędny będzie zakup odpowiedniego urządzania, które nosi nazwę glukometr. Obecnie zakupić go można na wielu stronach internetowych, jednak jest on także spotykany w dobrych aptekach. Jest to pomocne rozwiązane, szczególnie dla osób starszych, które nie są tak obeznane w obsłudze telefonów i Internetu. Nie jest to drogi sprzęt. W dodatku czasami zdarzają się sytuacje, kiedy to jest on w stu procentach refundowany przez producenta. Jak zatem wygląda badanie poziomu cukru? Otóż można wykonać tą czynność bez problemu w domu. Wystarczy tylko przyłożyć palec do urządzenia. Nastąpi wtedy delikatne ukłucie i pojawi się kropla krwi. Urządzenie pokazuje poziom cukru, jaki obecnie znajduje się we krwi. Jaki jest prawidłowy wynik? Powinien mieścić się on w granicach 70-99 mg/dl (3,9– –5,5 mmol/l). Przed przystąpieniem do wykonania badania trzeba pamiętać o tym, że najlepiej jest mierzyć cukier na czczo. Co to oznacza? 8 godzin przed wykonaniem pomiaru nie powinno się nic jeść ani pić. Wskazana jest tylko i wyłącznie woda. Oczywiście pomiar taki można także wykonywać w ciągu dnia, jednak tutaj należy mieć na uwadze fakt, że poziom cukru po zjedzeniu obiadu czy śniadania może być znacznie wyższy.

Kto powinien często sprawdzać cukier?

Oczywiście osoba zdrowa może regularnie monitorować swój poziom cukru. Jednak zdecydowanie osoby chore na cukrzycę powinny regularnie przeprowadzać takie badania. Kobiety ciężarne również powinny badać się dość często. Regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi powinno także dotyczyć osób po czterdziestym roku życia, które borykają się z nadwagą czy otyłością. Prawidłowy poziom cukru jak można sprawdzić na lekinatury.pl zależ bowiem od wielu czynników. Czasami może pojawić się niedobór. Jednak nie oznacza to od razy poważnej choroby. Czasami taka sytuacja może być spowodowana długotrwałym stresem czy niedożywieniem. Jednak jeśli wynik taki utrzymuje się przez dłuższy okres, to warto skonsultować to z lekarzem.

Spożywanie dużej ilości cukru może doprowadzić do poważnych problemów. Czasami lepiej jest stosować naturalne zamienniki cukru lub starać się całkowicie wyeliminować go z codziennej diety. Osoby, które mają problem z prawidłowym poziomem cukru powinny uważać ze spożywaniem alkoholu czy jedzeniem ziemniaków bądź słodkości.