Gorączka świadczy o tym, że w organizmie rozwija się stan zapalny, wywołany na przykład przez wirusy czy bakterie. W momencie jej pojawienia się można przyjmować leki przeciwgorączkowe, dostępne bez recepty. Co na zbicie gorączki będzie odpowiednie i jak podawać preparat?
Czym zbijać gorączkę?
Co na zbijanie gorączki sprawdzi się najlepiej? Na https://www.aptekagalen.pl/goraczka dostępne są różnego rodzaju leki na gorączkę, jednak bazują one na tym samym składniku aktywnym – paracetamolu bądź ibuprofenie. Nie należy łączyć ich ze sobą, pomiędzy poszczególnymi dawkami trzeba bowiem zachować przynajmniej 4 godziny odstępu. Naprzemienne podawanie ibuprofenu z paracetamolem sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wysokiej gorączki. W aptekach można kupić leki przeciwgorączkowe zawierające w składzie oba składniki, jednak są one dostępne na receptę.

Jak podawać leki na gorączkę?
Lek na gorączkę można podawać, jeśli termometr wskaże co najmniej 38 stopni. Preparat przyjmuje się:
- niezależnie od pory posiłków,
- w zalecanej dawce,
- popijając dużą ilością wody – w przypadku tabletek.
Jednocześnie należy pamiętać, że gorączka nie jest osobną jednostką chorobową, a objawem stanu zapalnego, jaki rozwija się w organizmie. Lek przeciwgorączkowy nie zwalcza więc przyczyny choroby. Gorączkę na własną rękę można leczyć około 2-3 dni, jednak w przypadku, gdy temperatura nie spada bądź gwałtownie rośnie, należy skonsultować się z lekarzem. Najczęściej konieczne okazuje się wtedy wdrożenie terapii opartej na lekach przeciwwirusowych bądź antybiotykach.