Jak podawać leki przeciwgorączkowe?

Jak podawać leki przeciwgorączkowe?

Gorączka świadczy o tym, że w organizmie rozwija się stan zapalny, wywołany na przykład przez wirusy czy bakterie. W momencie jej pojawienia się można przyjmować leki przeciwgorączkowe, dostępne bez recepty. Co na zbicie gorączki będzie odpowiednie i jak podawać preparat?

Czym zbijać gorączkę?

Co na zbijanie gorączki sprawdzi się najlepiej? Na https://www.aptekagalen.pl/goraczka dostępne są różnego rodzaju leki na gorączkę, jednak bazują one na tym samym składniku aktywnym – paracetamolu bądź ibuprofenie. Nie należy łączyć ich ze sobą, pomiędzy poszczególnymi dawkami trzeba bowiem zachować przynajmniej 4 godziny odstępu. Naprzemienne podawanie ibuprofenu z paracetamolem sprawdzi się zwłaszcza w przypadku wysokiej gorączki. W aptekach można kupić leki przeciwgorączkowe zawierające w składzie oba składniki, jednak są one dostępne na receptę.

leki przeciwgorączkowy

Jak podawać leki na gorączkę?

Lek na gorączkę można podawać, jeśli termometr wskaże co najmniej 38 stopni. Preparat przyjmuje się:

  • niezależnie od pory posiłków,
  • w zalecanej dawce,
  • popijając dużą ilością wody – w przypadku tabletek.

Jednocześnie należy pamiętać, że gorączka nie jest osobną jednostką chorobową, a objawem stanu zapalnego, jaki rozwija się w organizmie. Lek przeciwgorączkowy nie zwalcza więc przyczyny choroby. Gorączkę na własną rękę można leczyć około 2-3 dni, jednak w przypadku, gdy temperatura nie spada bądź gwałtownie rośnie, należy skonsultować się z lekarzem. Najczęściej konieczne okazuje się wtedy wdrożenie terapii opartej na lekach przeciwwirusowych bądź antybiotykach.