Czym są i jak działają środki dezynfekujące?

Czym są i jak działają środki dezynfekujące?

Środki do dezynfekcji zyskały dużą popularność w czasie pandemii koronawirusa, jednak warto mieć świadomość, że okazują się pomocne również poza okresem zwiększonego zagrożenia. Płyn do dezynfekcji zawsze dobrze mieć przy sobie, tak aby oczyścić dłonie z chorobotwórczych drobnoustrojów, które przypadkowo można wprowadzić do organizmu.

Jak działają środki do dezynfekcji?

środki do dezynfekcji

Środek do dezynfekcji najczęściej oparty jest na alkoholu, który wykazuje właściwości biobójcze. Eliminują one bakterie, wirusy, grzyby oraz inne, chorobotwórcze drobnoustroje. Środek dezynfekujący działa nawet w 30 sekund – to istotne, może oczyszczać nie tylko powierzchnię skóry, lecz również różnego rodzaju przedmiotów. Najczęściej jednak aplikuje się go na dłonie, które każdego dnia mają kontakt z wieloma patogenami. Łatwo wprowadzić je do organizmu, dotykając, chociażby skóry twarzy. 

Gdzie stosuje się środki dezynfekujące?

Środki do dezynfekcji stosowane są na szeroką skalę w miejscach publicznych, w których występuje duże natężenie ruchu. Używa się ich przede wszystkim w szpitalach oraz ośrodkach zdrowia, gdzie na co dzień pojawia się mnóstwo chorych osób. Płyn dezynfekujący może też służyć doczyszczaniu powierzchni biurowych czy lokali usługowych. Środki dezynfekujące mogą być stosowane właściwie w każdym miejscu, jednak w niektórych przypadkach należy wybierać specjalne preparaty, na przykład o wysokim stężeniu biobójczego alkoholu.

Codzienne odkażanie dla bezpieczeństwa

Spray do dezynfekcji zawsze warto mieć przy sobie i zaaplikować go na przykład po wyjściu z przychodni czy innego rodzaju pomieszczeń. Płyn dezynfekcyjny, inaczej płyn odkażający, pozwoli pozbyć się z okolic dłoni szkodliwych patogenów. Środki do dezynfekcji rąk powinny stosować zwłaszcza osoby o obniżonej odporności, łatwo łapiące infekcje. Warto mieć na uwadze, że preparat do dezynfekcji może mieć formę sprayu czy żelu, dla większej wygody użytkownika. Środki do dezynfekcji rąk apteka dostępne są w bardzo korzystnych cenach i charakteryzują się dużą wydajnością.