Termometr bezdotykowy – dlaczego warto?

Termometr bezdotykowy – dlaczego warto?

Termometr to urządzenie do pomiaru temperatury. Jednym z rodzajów termometrów są te przeznaczone do mierzenia temperatury ciała. W przeciwieństwie do tych, które stosowane były jeszcze kilkanaście lat temu, termometry bezdotykowe działają bez kontaktu ze skórą. To idealne rozwiązanie dla rodziców małych dzieci czy w placówkach medycznych, a także wszędzie tam, gdzie stosowany może być u większej liczby ludzi.

Zalety termometrów bezdotykowych

termometr bezdotykowy

Termometry bezdotykowe wykorzystują działanie podczerwieni, dzięki czemu możliwy jest pomiar bez dotykania skóry. W zależności od rodzaju termometru pomiar odbywa się na czole, na skroni bądź w uchu. Niektóre modele pozwalają na pomiar zarówno na czole jak i w uchu. Pomiar bez kontaktu ze skórą ma duże znaczenie przy większej ilości osób, którym mierzona jest temperatura, gdyż jest to higieniczne i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych mikroorganizmów. Bezdotykowe działanie termometru docenią także rodzice, gdyż mogą zmierzyć temperaturę dziecka podczas snu, a chorym i marudnym dzieciom pozwala zmierzyć temperaturę  w sposób dla nich niezauważalny. Dodatkową zaletą termometrów bezdotykowych jest szybki pomiar, a także duże bezpieczeństwo użytkowania, zwłaszcza w porównaniu z używanymi dawniej termometrami rtęciowymi.

Dodatkowe funkcje

Termometry bezdotykowe często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak np. możliwość podglądu ostatnich odczytów temperatury, podświetlenie ekranu ułatwiające używanie termometru w nocy bez konieczności zapalania światła, czy też alarm temperatury, czyli sygnał świetlny lub dźwiękowy jeżeli gorączka jest zbyt wysoka. Niektóre termometry mają też możliwość pomiary temperatury powierzchni, dzięki czemu łatwo sprawdzić temperaturę np. wody do kąpieli niemowlaka, mleka czy innych rzeczy, których chcemy znać temperaturę.