Woda morska do nosa – działanie, stosowanie

Woda morska do nosa – działanie, stosowanie

Woda morska to preparat w postaci stężonych preparatów izotonicznych lub hipertoniczych. Jest stosowana do pomocy przy leczeniu wirusowych zakażeń górnych dróg oddechowych, wspomaga walkę z katarem przy przeziębieniu oraz alergii. Stanowi też doskonały środek do codziennej pielęgnacji i higieny nosa.

Woda morska do nosa nawilża błonę śluzową nosa, wpierając przy tym jego naturalną ochronę i zapobiegając wchłanianiu wirusów. Działa przeciwbakteryjnie, pomaga zwalczać infekcje oraz oczyszcza nos z alergenów. Ponadto udrażnia nos, oczyszczając go z zalegającej wydzieliny. Woda morska pomaga również w trakcie leczenia zatok. 

Stosowanie:

woda morska do nosa

Wodę morską do nosa stosować można:

  • do codziennej pielęgnacji i higieny nosa,
  • w celu udrożnienia nosa w trakcie kataru,
  • aby nawilżyć błonę śluzową nosa,
  • do oczyszczenia nosa z alergenów,
  • przy leczeniu zatok.

Ze względów higienicznych nie należy stosować jednego preparatu u kilku osób

Woda hipertoniczna a izotoniczna.

Aby wybrać produkt, który ma nam pomóc, należy poznać równicę między tymi dwoma rodzajami wody morskiej. 

Woda izotoniczna ma takie samo ciśnienie jak to, które występuje w organizmie, w związku z czym nie podrażnia błony śluzowej nosa i można ją stosować do codziennej higieny, jako środek oczyszczający śluzówkę. Można ją stosować kilka razy dziennie, również u niemowląt.

Woda hipertoniczna ma z kolei wyższe ciśnienie, obkurcza śluzówkę. Stosować ją można przy leczeniu zatok, udrażnianiu nosa z wydzieliny. Korzystanie z preparatu powyżej  dni może doprowadzić do przesuszenia błony śluzowej.

Przed dokonaniem zakupu wody morskiej do nosa należy zatem określić, w jakim celu ją kupujemy i która z nich w naszym przypadku lepiej się sprawdzi.