Czym jest i jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Czym jest i jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przykra dolegliwość, która powoduje dyskomfort pacjentów. Występuje przede wszystkim u dzieci i wymaga specjalistycznej pielęgnacji. W tym celu stosuje się godne polecenia produkty, w tym choćby krem Bepanthen Sensiderm Daily Care.

Czym jest atopowe zapalnie skóry?


Atopowe zapalenie skóry, które nazywane jest również egzemą to choroba skóry o charakterze przewlekłym. Objawia się ona uporczywym świądem oraz okresami silnego zaostrzenia objawów. W łagodzeniu jej przedbiegu pomaga odpowiednia codzienna pielęgnacja, w tym stosowanie kremu Bepanthen Sensiderm Daily Care. https://www.aptekagalen.pl/bepanthen-sensiderm-daily-care-krem-150g

Jak często występuje AZS?


AZS występuje przede wszystkim u dzieci i może dotykać nawet do dziesięciu procent ich populacji. W przypadku dorosłych liczby te są nawet dziesięciokrotnie niższe.

Jakie są przyczyny AZS?


Dokładne przyczyny AZS nie są do końca poznane, ale przyjmuje się, że choroba może mieć podłoże genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Nie bez znaczenia jest również w tym wypadku defekt tak zwanej bariery skórnej. Pojawienie się AZS jest zwykle skorelowane z występowaniem mutacji genów, które obserwowane są również w przebiegu atopii, łuszczycy, astmy czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Wśród czynników środowiskowych zwiększających ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia zmian skórnych należą: alergeny, zanieczyszczenie środowiska, skrajne warunki temperatury lub ich nagła zmiana, niekorzystna wilgotność powietrza czy stres. Osłabienie skutecznej bariery skórnej może powodować nadmierną utratę wody i wrażenie suchości, nadwrażliwość na bodźce oraz łatwe wnikanie czynników drażniących do wnętrza organizmu.