Stymulacja laktacji w szpitalu i w warunkach domowych

Stymulacja laktacji w szpitalu i w warunkach domowych

Stymulacja laktacji to działanie mające na celu pobudzenie piersi do produkcji mleka. Oczywiście najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem na wywołanie i utrzymanie laktacji jest ssanie piersi przez dziecko. Zwłaszcza w pierwszym okresie powinno się ono odbywać na żądanie noworodka, ponieważ wówczas to maluch reguluje poziom laktacji i ilość produkowanego pokarmu.

Problemy z laktacją


Niestety istnieją sytuacje, w których karmienie małego dziecka nie jest możliwe, lub jest bardzo utrudnione. Może to wynikać z równych przyczyn, w tym na przykład problemów z prawidłowym chwytaniem piersi przez noworodka i efektywnym ssaniem. W takiej sytuacji konieczne jest pobudzenie i utrzymanie laktacji na dość wysokim poziomie za pomocą urządzeń odciągających. Na oddziałach szpitalnych dostępne są wysokiej jakości laktatory z wymiennymi sterylnymi końcówkami dla kolejnych użytkowników.

Poradnia laktacyjna


W przypadku pojawiających się problemów z karmieniem dziecka oraz utrzymaniem laktacji należy skorzystać z pomocy pracowników oddziału położniczego lub poradni laktacyjnej. Tego typu ośrodki zazwyczaj znajdują się na terenie szpitala.

Stymulacja laktacji w warunkach domowych


W przypadku utrzymujących się problemów z efektywnym karmieniem dziecka w warunkach domowych konieczne jest korzystanie z laktatora. Dla pobudzenia laktacji istotne są zwłaszcza pierwsze dwa tygodnie po porodzie. W tym czasie pojawia się nawał pokarmu, podczas którego laktator okazuje się wręcz niezbędny. Aby jednak proces odciągania mleka kobiecego był skuteczny, warto wybrać dobrej klasy urządzenie, takiej jak choćby Lansinoh laktator elektryczny podwójny. Aparat ma możliwość równoczesnego odciągania pokarmu z obu piersi, co znacznie skraca czas i dobrze stymuluje proces laktacji. Dzięki zastosowaniu wymiennych końcówek Lansinoh laktator elektryczny podwójny jest urządzeniem uniwersalnym, które można dostosować do indywidualnych potrzeb każdej mamy.