Chrapanie – jak sobie z nim radzić?

Chrapanie – jak sobie z nim radzić?

Chrapanie w nocy to problem, z którym boryka się wiele osób. Trzeba wiedzieć, że tego typu zaburzenia oddychania mogą być bardzo niebezpieczne. Dobrze jest zatem wiedzieć, jakie są najczęstsze przyczyny chrapania oraz jak sobie z nimi radzić.

Czym jest chrapanie?

Do chrapania podczas snu dochodzi, kiedy struktury w jamie ustnej i gardle wprawiają w drgania migdałki podniebienne oraz migdałek gardłowy. Najczęściej na tę dolegliwość cierpią osoby z nadwagą, palące papierosy oraz spożywające alkohol tuż przed pójściem spać. Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło.

Jakie są przyczyny chrapania?

Jedną z przyczyn chrapania jest nadwaga. Tkanka tłuszczowa uciska w tym przypadku struktury oddechowe. Z kolei palenie papierosów wysusza błony śluzowe jamy ustnej.

Poza tym przyczyną chrapania może być również spanie w pomieszczeniu, w którym występuje głównie suche powietrze. Na szczęście z chrapaniem można sobie radzić. Apteka Galen w Krakowie oferuje skuteczne preparaty w tym zakresie.

Jak radzić sobie z chrapaniem?

Pomoce w walce z chrapaniem mogą być leki przeciwhistaminowe. Dostępne są one m.in. we wspomnianej aptece w Krakowie. Preparaty te skutecznie udrożniają drogi oddechowe. Warto je stosować przede wszystkim wówczas, kiedy przyczyną chrapania jest obrzęk błon śluzowych nosa. Środki na chrapanie dostępne są w różnych postaciach. Mogą być to spray do nosa, spray do gardła, tabletki czy plastry. Dzięki temu każda osoba może dobrać dla siebie taki preparat, który najlepiej spełnia indywidualne potrzeby.