Jak używać mieszadła magnetycznego?

Jak używać mieszadła magnetycznego?

Sprzęt laboratoryjny to specjalistyczne urządzenia, które wykorzystywane są w różnego rodzaju placówkach badawczych. Pomagają one przy wykonywaniu wielu zadań i ułatwiają pracę eksperymentatorom. Przykładem takiego wyposażenia laboratoryjnego jest mieszadło magnetyczne. Czym jest takie urządzenie i jak go poprawnie używać?

Co to jest i jak działa?

mieszadło magnetyczne

Mieszadło magnetyczne jest urządzeniem, które pozwala na wygodne mieszanie cieczy w sposób bezkontaktowy. Elementem, który powoduje mieszanie roztworu jest mieszadełko, zwane tez dipolem. Jest ono zrobione z żelaza lub odpowiedniej stali pokrytej powłoką teflonową lub polietylenową. Urządzenie wytwarza zmienne pole magnetyczne, które powoduje rotację dipola wewnątrz cieczy i dzięki temu umożliwia jej mieszanie. 

Jak się go używa?

W celu wykorzystania urządzenia najpierw należy umieścić dipol w naczyniu z cieczą (zlewce, kolbce, czy innym pojemniku). Następnie należy położyć naczynie na płycie mieszadła i załączyć urządzenie. Kolejnym krokiem jest regulacja liczby obrotów na minutę (najczęściej oznaczane jako RPM – revolutions per minute). Celem jest dobranie takiej liczby obrotów na minutę, by dipol gładko obracał się w cieczy i nie „podskakiwał”, gdyż wówczas mieszanie nie jest efektywne. W zależności od modelu, mieszadła magnetyczne DanLab pozwalają na różną maksymalną szybkość obrotu. Po zakończonej pracy dipol należy wyjąć z roztworu za pomocą magnesu (np. w kształcie podkowy lub długiej pałeczki), a następnie dokładnie oczyścić i osuszyć.