Unikalne zalety rośliny Gotu Kola

Unikalne zalety rośliny Gotu Kola

Gotu Kola, czyli wąkrotka azjatycka (Centella Asiatica), to jedna z tych pochodzących z Dalekiego Wschodu roślin, które odznaczają się długą historią zastosowania w ziołolecznictwie. Charakterystyczna przede wszystkim dla medycyny hinduskiej, Gotu Kola cechuje się szerokim spektrum działania na organizm i może być pomocna m.in. w stanach depresyjnych czy problemach z ciśnieniem. Jej preparaty to także cenne zioła dla sportowców. Warto bliżej poznać tę roślinę.

Jakie korzyści może przynieść suplementacja Gotu Kola?

W wąkrocie azjatyckiej można znaleźć szereg dobroczynnych substancji, z których główną rolę pełnią saponiny oraz azjatykozydy. Względem tych związków standaryzuje się ekstrakt używany do przygotowywania preparatów. Oddziaływanie Gotu Kola na organizm jest bardzo wszechstronne. Z jednej strony, suplementy wąkrotki poprawiają funkcjonowanie procesów poznawczych i stabilizują nastrój. Z innej – Gotu Kola działa ochronnie na układ krwionośny, m.in. wzmacniając ściany naczyń. Wąkrotka wpływa na procesy regeneracyjne i opóźnia starzenie się skóry – np. poprzez pobudzanie syntezy kolagenu. Gotu Kola działa również przeciwzapalnie czy przeciwgrzybiczo, a także przyspiesza gojenie ran czy niweluje stany trądzikowe.

zioła dla sportowców

Gotu Kola – dla kogo?

Z uwagi na szeroki zakres działania, suplementy wakrotki azjatyckiej polecane są w różnych sytuacjach. Korzyści z ich stosowania mogą czerpać osoby cierpiące na chroniczne zmęczenie czy lekkie stany lękowe. Gotu Kola jest pomocna także w profilaktyce miażdżycy. Wąkrotka to jedno z najważniejszych ziół dla sportowców – kapsułki z ekstraktem Gotu Kola m.in. poprawiają wydolność i przyspieszają regenerację organizmu.