Naczynia laboratoryjne – podstawowe informacje

Naczynia laboratoryjne – podstawowe informacje

Naczynia laboratoryjne są niezbędnym wyposażeniem laboratoriów i różnych placówek medycznych zajmujących się przeprowadzaniem badań. Wykonane są zazwyczaj ze szkła najwyższej jakości, a także z tworzyw sztucznych jak polimetylopentan, mają różne kształty i są różnej wielkości.

Rodzaje naczyń laboratoryjnych

 Specyficzne kształty naczyń laboratoryjnych zależą w dużej mierze od zachodzących w nich reakcji chemicznych, dzielą się między innymi na:

naczynia laboratoryjne

 – butle laboratoryjne, które mogą być wykonane z różnych materiałów, posiadają zazwyczaj nakrętkę i podziałkę,

 – tryskawki, służące do dozowania niewielkiej ilości płynu,

 – pojemniki laboratoryjne, mają cylindryczny kształt, występują w różnych wielkościach i zaopatrzone są w pokrywkę z gwintem,

 – zlewki, służą do sporządzania roztworów i odmierzania cieczy oraz do zbierania zużytych czynników,

 – kolby miarowe, posiadają specjalną miarę, która skalowana jest na wlew, dlatego odpowiednia objętość znajduje się wewnątrz naczynia.

Naczynia laboratoryjne szklane – usuwanie zanieczyszczeń

Użyte naczynia laboratoryjne należy myć od razu po zastosowaniu, ponieważ w innym wypadku zalegające resztki mogą być niemożliwe do usunięcia. Po przemyciu mydłem czy kwasem zalecane jest przepłukanie wodą destylowaną. Stosowane są także myjki ultradźwiękowe do usuwania pozostałości po chemikaliach. Nie należy używać szczotek drucianych, ponieważ mogą spowodować uszkodzenia. Niedokładne i niewłaściwe czyszczenie naczyń laboratoryjnych może prowadzić do nieprawidłowych i niemożliwych do odtworzenia wyników.