Ja poradzić sobie z uczuleniem?

Ja poradzić sobie z uczuleniem?

Uczulenie może przybierać różne postacie, od bardzo łagodnej, objawiającej się niewielkimi zmianami skórnymi, po objawy niebezpieczne dla życia, gdy konieczna jest szybka pomoc lekarza.

Uczulenie to jest reakcja naszego organizmu na pewne substancje, które są rozpoznawane jako patogeny. Istnieje szereg takich substancji, które uczulają szerokie grono alergików. Przy bardzo męczących objawach, należy wykonać badania u alergologa, które wskażą, co jest powodem takiej reakcji organizmu.

W wielu przypadkach można zastosować szczepionki odczulające, które są dostępne na receptę w aptece lub mogą być sporządzone specjalnie dla konkretnej osoby.

Leki na alergię

W wielu przypadkach można sobie samodzielnie poradzić z objawami alergii. W tym celu należy mieć w apteczce odpowiednie leki. Leki na alergię mają postać preparatów doustnych oraz leków stosowanych na skórę. Część z nich jest tylko na receptę, ale można niektóre kupić także bez recepty.

Podstawowym lekiem przy wysepce skórnej z objawami świądu, są maści, kremy i żele, do stosowania na skórę. Jednym z bardziej skutecznych środków, jest maść zawierająca hydrocortison. Maść z hydrocortisonem jest to typowa maść na uczulenie (tu) i koniecznie powinna się znaleźć w apteczce domowej.

Kolejny lek pomagający w alergii, to cetyryzyna. Można ją kupić także bez recepty pod nazwą Zyrtec lub Amertil. Inny doustny preparat pomagający alergikom, to odpowiednia dawka wapna rozpuszczalnego.

Objawy alergii

Alergia może dawać dość szeroki wachlarz objawów. Przede wszystkim będzie to reakcja skórna, która może przybrać postać swędzącej wysypki. Jeśli do tego dojdzie obrzęk, to sytuacja będzie wymagała obserwacji. Można spróbować zrobić okład z Altacetu, ale jeśli to nie pomoże, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Objawami alergii skórnej może być łuszczenie się skóry, jej szorstkość i stwardnienie, oraz bolesne pęknięcia. Objawami alergii mogą też być kichanie i kaszel. Są to przypadki bardziej skomplikowane, wymagające przeprowadzenia badań i postawienia diagnozy.