Dlaczego warto stosować odżywki białkowe?

Dlaczego warto stosować odżywki białkowe?

Odżywki białkowe są wręcz obowiązkowym suplementem diety wśród sportowców. Białko odpowiedzialne jest bowiem za prawidłową budowę mięśni oraz ich regenerację. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odżywek białkowych.

Rodzaje odżywek białkowych

białko dla sportowców

Jedną z najpopularniejszych odżywek białkowych jest białko serwatkowe. Pochodzi ono z mleka. Białko to jest bardzo bogate we wszystkie aminokwasy odpowiedzialne za przyrost masy mięśniowej. Serwatkowe białko dla sportowców spożywać można w formie koncentratu, hydrolizatu lub izolatu – kliknij tutaj i zobacz pełną ofertę. Druga popularna odżywka to białko kazeinowe, które stosuje się przede wszystkim w celu regeneracji organizmu po intensywnym treningu. Odżywki białkowe oprócz mleka pozyskiwane są także z jajek oraz z wołowiny. Na rynku dostępne jest także białko sojowe.

Stosowanie odżywek białkowych

Odżywki białkowe powinny być spożywane w każdym dniu treningu. Organizm nie ma bowiem umiejętności magazynowania białka. Dlatego przy intensywnych treningach nie można zapomnieć o regularnym dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości białka. Osoby dopiero zaczynające spożywanie odżywek białkowych powinny zwrócić uwagę czy nie występują żadne objawy uboczne. Może być to np. ból brzucha. Taka sytuacja oznacza najczęściej, iż organizm może nie tolerować któregoś ze składników w odżywce. Trzeba jednak wiedzieć, że odżywki białkowe nie jest szkodliwe. Trzeba jedynie spożywać je we właściwych proporcjach. Osoby początkujące powinny zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie przesadzić z nadmiarem białka.